Hijyen Eğitimi

HİJYEN EĞİTİMİ

Temel Hijyen Eğitimleri, Başta işyeri yemekhaneleri, restoranlar ve diğer benzeri gıda hizmetlerinin sunulduğu yerler olmak üzere, konaklama hizmeti veren, gıda üretimi yapan işyerleri ve insan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerlerinde çalışanlarının hijyen eğitimi almaları gerekmektedir.

HİJYEN EĞİTİMİ BELGESİ NEDİR?

Hijyen eğitimi insan bedenine zarar verebilecek her ortama karşı katılımcıları bilinçlendirecek bir eğitimdir.Hijyen eğitimi belgesi ise bu eğitimlerden sonra katılımcılara verilir.

HANGİ SEKTÖRLER HİJYEN EĞİTİMİ ALMAK ZORUNDADIR?

• Gıda üretim ve perakende iş yerleri.
• Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.
• İnsan bedenine temasın söz konusu olduğu temizlik hizmetlerinin verildiği iş yerleri.
• Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.
• İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.
• Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.

Yukarıda belirtilen sektörler hijyen eğitimi almak zorundadır.

HİJYEN EĞİTİMİ NASIL OLMALI? HİJYEN EĞİTİMİNİN KAPSAMI

Eğitimlerin kapsamı, hijyen ilkelerine uyulmaması sebebiyle halk sağlığı açısından risk oluşturduğu bilinen virüslerin, bakterilerin, parazitlerin, mantarların ve diğer enfeksiyon etkenlerinin genel özelliklerini, bulaşma yollarını, hangi iş kolunda nasıl bulaşmalar olabileceğini veya halk sağlığının nasıl tehdit göreceğini, hastalık belirtilerini ve korunma yollarını kapsayacak şekilde komisyonca belirlenecek.

HİJYEN EĞİTİMİ KONULARI

1-) Hijyen Neden Önemli
2-) Mikroorganizma
3-) Gıda Kaynaklı Hastalıklar
4-) Mutfağın Kritik Kontrol Noktaları
5-) Temizlik ve Dezenfeksiyon
6-) Risk Gruplarına Göre Gıdalar
7-) Gıdaların Korunması
8-) Hijyen İçin Mutfak Kuralları
9-) Hastalıklar neden olan mikrop ve virüslerin özellikleri
10-) Ne şekilde bulaştıkları
11-) Hastalıklara yakalanma riskini azaltma önlemleri
12-) İşyeri sahiplerine uygulanan yasa
13-) Çalışanlara yönelik yasa
14-) Mikrop tanımı
15-) Mikrop çeşitleri
16-) Mikropların bulaşma yolları
17-) Hastalıkların Kaynakları
18-) Hastalıkların bulaşma yolları
19-) Enfeksiyon zinciri
20-) Sık görülen hastalıklar

HİJYEN EĞİTİMİ NE KADAR SÜRER?

Toplamda 8 saatlik hijyen eğitimi sonrasında hijyen belgesini alabilirsiniz.

HİJYEN EĞİTİMİ ÜCRETİ NE KADAR?

Hijyen eğitimini güçlü referanslara sahip eğitim firmalarından almanızı öneririz. Hijyen eğitimi ücreti hakkında bilgi almak isterseniz deneyimli kadromuzda ücretsiz destek alabilirsiniz.

HİJYEN BELGESİ NEREDEN ALINIR?

Hijyen belgesi tüm yetkili eğitim firmalardan temin edilebilir. Totalde 8 saatlik hijyen eğitimi sonrasında hijyen belgesini alabilirsiniz.

İŞLETMELERDE HİJYEN BELGESİ

Yönetmelik kapsamındaki iş yerlerinde, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından verilen belgeye sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. İş yeri sahipleri ve işletenleri, çalışanlarının hijyen eğitimi almasından ve belgeli olarak çalıştırılmasından birinci derecede sorumlu olacaklar.

HİJYEN BELGESİ  CEZASI 2019
HİJYEN-1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 8’inci maddesinde, “Bu Kanunda yazılı olan yasaklara aykırı hareket edenler veya zorunluluklara uymayanlara, fiilleri ayrıca suç oluşturmadığı takdirde, ikiyüzelli Türk Lirasından bin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilecektir”

MESLEKİ EĞİTİM-6331 Sayılı İSG Kanunu’nda yer alan İdari Para Cezaları detaylı bir şekilde incelendiğinde, personeline MESLEKİ EĞİTİM SERTİFİKASI almamış şirketlerin ”Her personel için 1.078 TL Ceza” ya maruz kalacağı görülecektir.

İSG DANIŞMANLIK; iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinizde güvenilir çözüm ortağınızdır. ISG DANIŞMANLIK  ile İş Sağlığı ve Güvenliğiniz EMİN ELLERDE!